Jak dostat člověka z pití

kapátko s roztokem

Jak vyvést člověka z opilosti, lidé si neuvědomují, že opilost je jedním z nejběžnějších modelů pití alkoholu na světě. Ve skutečnosti více než 50% veškerého alkoholu, který lidé pijí, se konzumuje během pití. Opilost je považována za pití alkoholu takovým způsobem, že jeho koncentrace v krvi je 0,08% nebo vyšší. To se rovná tomu, že muž vypije v průměru pět porcí nápoje a žena čtyři porce za zhruba dvě hodiny.

Když uvažujete o opilosti, přicházejí na mysl mladí lidé, zejména studenti. Senioři, zejména starší 65 let, však také konzumují alkohol. Každý šestý dospělý pije alkoholické nápoje nejméně čtyřikrát měsíčně. U mužů je toto chování dvakrát častější. Osoba, která nadměrně pije v mládí, je vystavena vysokému riziku, že se bude chovat v dospělosti, což vede k rozvoji poruchy spojené s častým pitím.

Proč lidé pijí?

Někdy se to děje rychle kvůli společenskému tlaku nebo proto, že se chtějí méně starat, cítit se nepříjemně v sociálním prostředí. Mladí lidé mohou cítit tlak, když jsou nuceni pít během sezónních aktivit, jako je ples nebo soutěže. Ale lidé také pijí sami, protože chtějí skrýt své chování od svých blízkých.

Opilost po určitou dobu může způsobit rychlé nevratné poškození částí mozku, které jsou zodpovědné za pocity potěšení a schopnost ovládat se. Tyto změny vedou k neschopnosti vzdát se alkoholu, který muž i nadále konzumovat, aby dočasně zbavit pocitů smutku, úzkosti, strachu, hněvu nebo viny.

Důsledky častého pití

Opilost má krátkodobé a dlouhodobé účinky. V krátkodobém horizontu tělo trpí: člověk může zažít nevolnost, zvracení, kocovinu a ztrátu paměti. Může se zranit nebo riskovat otravu, což povede k smrti.

Dlouhodobé účinky opojení zahrnují hypertenzi, srdeční problémy, dlouhodobé poškození paměti, depresi, epilepsii, poškození mozku nebo jater a rakovinu. Opilost může také vést k problémům, jako je nezaměstnanost, domácí násilí, sexuálně přenosné nemoci, neplánované těhotenství a dopravní nehody.

Dalším vážným důsledkem opojení mohou být časté výpadky paměti. Když člověk hodně pije, jeho mozek ztrácí schopnost uchovávat krátkodobé informace. Výpadek nastane, když si člověk nemůže vzpomenout, co se stalo nebo co řekl, když pil. Může dojít k částečnému nebo úplnému výpadku paměti, a pokud se to stane neustále, určitě ovlivní funkce mozku v pozdějším věku.

Dotazník pro určení stavu opojení

Pokud si nejste jisti, zda vy nebo vaše blízká osoba máte problémy s opilostí, je zde několik otázek, které můžete položit, abyste přesně určili stav prodlouženého alkoholismu:

  • Pili jste někdy více než čtyři porce alkoholu denně?
  • Zapomínáte někdy, co se při jeho konzumaci stalo?
  • Cítíte se provinile nebo se stydíte, když pijete příliš mnoho?
  • Myslíte, že potřebujete snížit pití alkoholu?
  • Divíte se, když pijete víc, než jste plánovali?
  • Jiní lidé komentují, kolik pijete?
  • Vzdáváte se dalších povinností, abyste si našli čas na pití?

Pokud je většina odpovědí ano, je čas přemýšlet o návštěvě drogového terapeuta.

Psychologie stavu osoby trpící alkoholismem

врач ставит капельницу

Alkoholismus je rodinná nemoc. Ovlivňuje nejen osobu s poruchou, ale také duševní, fyzické zdraví, finance a celkovou stabilitu celé rodiny nebo blízkého okolí pijáka. Domácí prostředí je často stresující a nepředvídatelné. Rodinní příslušníci mohou popřít chování pijáka, omluvit se za něj nebo se ho pokusit ovládat.

Pokud vaše blízká osoba trpí alkoholickou poruchou, je přirozené se ptát, jak ho přimět, aby pochopil, že potřebuje pomoc. Pokud se ptáte sami sebe, je pravděpodobné, že váš milovaný dosáhl stavu, kdy pokračuje v pití navzdory zjevným problémům způsobeným pitím.

Osobní, sociální a dokonce i právní problémy, které by vedly většinu lidí k závěru, že pití alkoholu by mělo být sníženo nebo zcela vyloučeno, obvykle neovlivňují osoby s poruchou. Je důležité si uvědomit, že to není slabost, spíše je piják psychologicky a fyziologicky závislý na alkoholu a potřebuje odbornou pomoc.

Problém je, že mnoho lidí v pití popírá přítomnost problému. Bez ohledu na to, jak je zřejmé, problém se zdá ostatním, člověk se ze závislosti na alkoholu může s jistotou popřít, že konzumace alkoholu je příčinou jeho problémů, a místo toho bude obviňovat okolnosti nebo lidi kolem.

Když se lidé ptají, jak pomoci alkoholikovi, obvykle dostanou odpověď: "bohužel je možné udělat velmi málo, dokud osoba s poruchou alkoholu nepřipustí, že má problém."

I když je pravda, že nemocný sám by se měl aktivně usilovat o střízlivosti a chtít se změnit, nemusíte sedět se založenýma rukama a dívat se, jak to самоуничтожается, doufat a modlit se, aby se v jeho hlavě začal hořet žárovku. Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zasáhli, projevili péči a podporu a chránili se před negativními důsledky chování alkoholika.

Podpora při léčbě opojení

Prvním krokem při pomoci rodinným příslušníkům a blízkým alkoholikovi je pochopit motivy jeho chování a přestat obviňovat. Osoba s poruchou způsobenou pitím alkoholu by měla být zodpovědná za své činy, aby se zotavila. Alkoholismus je chronické onemocnění, které má určité příznaky a je často způsobené genetické predispozice a životní okolnosti. Za prvé, získané informace vám pomohou vidět, že váš milovaný je nemocný a trpí, spíše než se snaží ublížit vám.

Zkuste se dozvědět více o roli, kterou můžete hrát v životě člověka, a o tom, zda vaše činy mohou skutečně dovolit, aby se takto choval, a Vy si to neuvědomujete. Splněním této podmínky se přiblížíte k řešení problému.

Postavit se muži bez obvinění

Bohužel žádná lidová metoda nepomůže dostat se z pití. O problému stojí za to mluvit. Bude to složitý rozhovor. Naplánujte si předem, co budete říkat. Počkejte, až se člověk stane střízlivým a relativně odolným emocionálně. Ujistěte se, že se také cítíte klidně, protože je důležité, aby se partner necítil napaden. Vyhýbejte se obviněním, jako je "raději vyhledejte pomoc" a podobně.

Během této první diskuse je důležité ukázat nemocnému, jak moc se o něj staráte. Mluvte upřímně a upřímně o tom, co vás trápí, včetně toho, že pití alkoholu ovlivňuje zdraví a vztahy v rodině jako celku. Můžete zmínit konkrétní problém vyplývající z alkoholu, jako jsou finanční potíže nebo potíže ve vztahu.

Řekněte rodinnému příslušníkovi, že ho chcete podpořit. Nabídněte pomoc při hledání léčebného programu, jako je program 12 kroků, nebo rehabilitační zařízení, a možná převezměte některé domácí úkoly, zatímco osoba si vezme přestávku na zotavení.

Očekávejte nějaký odpor. Člověk může popřít přítomnost problému. A pokud ne, navrhne přestat pít sami, bez pomoci. To málokdy někdy funguje. Můžete však diskutovat o termínech, ve kterých lze očekávat změnu chování.

Jak si pomoci zbavit se alkoholismu?

врач ставит капельницу

Pokud nevíte, kde začít, abyste překonali opilost, můžete začít upřímností se sebou. To vyžaduje vůli. Poznamenejte si, kolik pijete a jaké jsou podle vás krátkodobé a dlouhodobé důsledky takového chování. Věnujte také pozornost místům a lidem, kteří vás povzbuzují k pití alkoholu. Nahraďte ho doma jinými nápoji a vyhněte se situacím, kdy můžete cítit potřebu pít. Pokud ještě potřebujete pít, ujistěte se, že určíte dávku příjmu. Napijte sklenici vody mezi nápoji nebo se dohodněte s přítelem, aby vás ovládal.

Nakonec se nebojte požádat o pomoc a přijmout ji. Váš ošetřující lékař, pomocní pracovníci nebo poradci v rehabilitačních centrech mohou pomoci začít se pohybovat správným směrem. Zpočátku to bude obtížné-snížit příjem alkoholu, ale budete spát lépe, vyhnout se kocovině, snížit stres a zlepšit celkové zdraví. Stručně řečeno, budete žít život, ve kterém nemusíte zneužívat alkohol, abyste se cítili šťastní a vášniví.

Zvažte, jak vás ovlivňuje vaše okolí. Možná se často setkáváte s lidmi, kteří vás negativně ovlivňují, což způsobuje, že pijete krizové situace alkoholem. Nebo naopak zvou do barů a restaurací, pochutnávají si na chlastu a nenechají zapomenout na nápoje. Snažte se omezit takové schůzky.

Najděte motivaci a vizualizujte ji. Bohužel i přes obrovskou počáteční touhu může časem padnout motivace k nějaké akci. Vytvořte seznam cílů, které vám pomohou udržet efektivní motivaci. Nebo nakreslete mapu přání.

Slibte si, že se odměníte za úspěchy. Pokud se vám podaří nepít nějaký dlouhý čas nebo zůstat střízlivý po události, použijte metodu biče a perníku: Odměňte za úspěchy a potrestejte za neúspěchy. Tato metoda vám umožní udržet touhu pokračovat ve stejném duchu, budete mít motivaci pro nové úspěchy.

Rehabilitační programy. Existují skupiny svépomoci, programy rehabilitace alkoholiků, stacionární i ambulantní, které pomáhají účastníkům zdržet se.

Stanovení limitů. Pokud se vám zdá, že úplná abstinence není správná, nastavte limit na množství alkoholu: konzumujte pouze určité množství denně, v konkrétních hodinách nebo nepijte nějaký druh alkoholu.

Najděte alternativu k alkoholu, pokud pomáhá řešit problémy v životě. Mnoho opilců vypije smutek, negativní emoce a nešťastné okamžiky. Snažte se nahradit pití méně rušivým a radikálním způsobem, který pozitivně ovlivní zdraví.   

Projděte detoxikační kurz. Po dlouhém pití člověk začíná lámání. S tím se dá vyrovnat bez pomoci zvenčí, protože tam je vždy riziko, že se utrhne. V případech silné abstinence je tělo ohroženo bílou horečkou, doprovázenou křečemi, halucinacemi, v nejtěžší variantě – smrtí. Zvládnout pomůže detoxikační program, zatímco vyškolení lékaři budou sledovat proces lámání, a to i pomocí léků.

Navštivte detoxikační program. Když se člověk fyzicky závislý na alkoholu snaží přestat pít, může začít lámat. V případech, bohaté a časté pití alkoholu абстиненция může být nebezpečné a vést k bílé se spalující horečkou, která se projevuje v křeči, vizuální галлюцинациях, спутанности vědomí a může vést k smrti. Detoxikace pod dohledem odborníků vám umožní pečlivě sledovat lámání (v případě potřeby-s léky).

Zvažte užívání léků. V některých případech mohou lékaři předepsat lékařskou léčbu, která zmírní abstinenční syndrom a zmírní chutě. Mohou být předepsány léky jako acamprosát, naltrexon a disulfiram. Дисульфирам, známý také pod značkou Antabuse, způsobuje ošklivé reakce, kdy pacient užívá alkohol, což snižuje atraktivitu chlast a slouží jako motivátor, aby zůstali střízliví.

Vyhněte se koexistenci

Po přijetí všech těchto opatření nezapomeňte, že nemůžete svého blízkého léčit. Musí se rozhodnout sám a určit systém odchodu z pití. Jediné, co můžete udělat, je nabídnout možnosti, využít moderní medicínu, nabídnout podporu a přinést to, co začalo.

Dokonce i když váš milovaný projde léčbou a začne se zotavovat, je pravděpodobné, že na cestě bude spousta úderů. Bez alkoholu jako mechanismu přežití se zpravidla vynořují na povrch hlubší problémy-nelze je ignorovat, ale je třeba je řešit.

Váš milovaný bude muset pokračovat ve střízlivém chování a změny, kterými prochází, vás ovlivní ve větší nebo menší míře. A nezapomeňte se o sebe postarat – záleží i na vašem fyzickém a duševním zdraví.

Наши услуги отличаются
  1. Конфиденциальностью – информация о личности пациента не разглашается.
  2. Оперативностью — мы отправляем докторов и принимаем пациентов в клинике круглосуточно.
  3. Ценой — стоимость лечения лояльная и будет по карману любой семье.
  4. Индивидуальностью подхода. Мы понимаем, что ситуации разные, поэтому терапия проводится с учетом индивидуальных особенностей.

Редактор статьи — врач нашей клиники v Novosibirsku:

Калюжная Марина Александровна

Последняя модерация: 27 Марта 2024

ВЕРСИЯ ДЛЯ СЛАБОВИДЯЩИХ