Koronavirus a alkohol

sklenka whisky a model viru

Koncem května Rospotrebnadzor vydal oficiální prohlášení, že alkohol nemůže pomoci v boji proti koronavirové infekci. Navíc zhoršuje problém a společně s virem zasáhne tělo dvojnásobně. Všimněte si, že představení bylo vyvoláno mýtem, že údajně alkohol může léčit virovou infekci. Ve skutečnosti naopak alkohol má negativní vliv na imunitu a koronavirus tuto zátěž zvyšuje.

Fakta o alkoholu: lék nebo jed?

Ethanol nebo ethylalkohol je hlavní složkou alkoholických nápojů a příčinou škod, které tělo způsobuje při pití alkoholu. Nápoje mohou mít různé formáty: víno, likéry, pivo, vodka a tak dále, ale vzhled nezáleží. Někdy se na pultech objevují padělky-alkoholické výrobky, které obsahují upřímně škodlivé nečistoty-například dezinfekční prostředky.

Zvláštní nebezpečí představuje metylalkohol. Dokonce i v malých dávkách způsobuje tento jed slepotu a selhání ledvin. Zvýšení dávky vede k úmrtí. V řadě zemí Od počátku koronavirální infekce byly zaznamenány smrtelné případy kvůli zneužívání alkoholu na pozadí SARS. Vinou tohoto jevu je mýtus, že alkohol pomáhá zabíjet virus v těle.

Co potřebujete vědět o alkoholu?

  • Jedná se o psychoaktivní látku, která může nejen způsobit systémovou chemickou závislost, ale má také dlouhodobý účinek na člověka. Neexistují žádné bezpečné dávky alkoholu, každý opilý panák pouze zvyšuje již vzniklou zátěž.
  • Alkohol negativně ovlivňuje imunitní systém, oslabuje ho. V důsledku toho se člověk stává zranitelným vůči infekcím. Je spolehlivě známo, že alkoholické nápoje i v malých množstvích mohou vyvolat některé typy onkologických onemocnění. Jedná se o psychoaktivní látku, která mění průběh myšlenek, ovlivňuje rozhodnutí, vzorce chování.
  • Alkohol negativně ovlivňuje vývoj plodu během těhotenství. Stává se příčinou malformací, potratů a závažných neurologických poruch u novorozených dětí.
  • Alkohol vyvolává násilí v rodinách, v oblasti sexuálních vztahů.
  • Alkohol je často příčinou dopravních nehod, zranění, pádu z výšky a utonutí.
  • Zneužívání alkoholu na pozadí infekce COVID-19 vede k akutní respirační tísni.

Existuje mýtus, že alkohol je schopen zabíjet virus, proto je nutné konzumovat alkoholické nápoje jako prevenci. Je to falešný mýtus. Samozřejmě, alkohol je vhodný pro dezinfekci, ale při požití poškozuje.

Alkohol, který vstupuje do těla, má negativní vliv na 4 orgány:

  • mozek;
  • srdce;
  • slinivka břišní;
  • játra.

Alkohol destruktivně ovlivňuje neurony, které přenášejí signály z mozku do ostatních orgánů. To je jasně vysledováno na narušení koordinace: ve stavu intoxikace je obtížné pevně stát na nohou. Srdce také trpí - při dlouhodobém zneužívání dochází k kardiomyopatii. U pankreatu to může skončit pankreatitidou. Ale hlavní úder je na játrech. Jaterní enzymy při pravidelném užívání alkoholu nezvládají zátěž, postupně dochází k tukové dystrofii jater, pak k hepatitidě a cirhóze.

Média o alkoholické léčbě koronaviru

Na jaře roku 2020, hlavní drogolog Ministerstva zdravotnictví Ruské federace Eugene Brun řekl o nebezpečí alkoholu. Podle znalce alkohol nezachrání organismus před nákazou, ale naopak vyvolá komplikace. Vyzval Rusy, aby se podobným rizikům vyhnuli.

Také drogový terapeut poznamenal toxické vlastnosti alkoholu. Všimněte si, že alkoholické nápoje jsou pro tělo skutečně toxické: ethanol v těle je převeden na acetaldehyd, který je pro tělo jedovatý. Pokud játra z nějakého důvodu nezvládnou zpracování této látky, dostane se do krve. Klíčové příznaky akumulace: nevolnost, snížená nálada, stres. Řada léků může ovlivnit tento proces, blokovat přirozené funkce jater.

Dále by játra měla přepracovat acetaldehyd na acetát-bezpečnou látku pro člověka. Problém je ale umocněn tím, že obvykle alkoholické nápoje obsahují další nečistoty, které by měla játra také recyklovat. Mohou také ovlivnit pohodu a stupeň kocoviny.

Podle prohlášení Sergeje Черемушкина, hlavní spisovatel na volné noze terapeuta "RZHD Medicíny", hlavní úder alkoholu spolu s infekcí připadá na kardiovaskulární systém. Pokud je v těle již objevil původce, imunitu a aktivně s ním bojují, pak i malé množství alkoholu může vést ke zvýšení krevního tlaku, k тахикардии a dalším nepříjemným důsledkům.

U infekcí dýchacích cest je žádoucí vyhnout se zhoršujícím faktorům-kouření cigaret může také negativně ovlivnit průběh onemocnění.

Také o škodlivosti koronaviru v kombinaci s alkoholem řekl psychiatr-drogolog z Uljanovsku Vitaly Gribovsky. Odborník tvrdí, že virus bude mnohem obtížnější, pokud na pozadí infekční infekce pacient bude i nadále konzumovat alkohol. Podle něj se koncentrace alkoholu 60% a vyšší při vnějším použití dobře vyrovnává s prevencí onemocnění. Ale to se nevztahuje na vnitřní použití.

Podle epidemiologa Laricheva si člověk, který pravidelně pije alkohol, jednoduše nemusí všimnout, že se nakazil infekcí. Projevy kocovinového syndromu maskují příznaky viru:

  • dušnost,
  • zvýšení krevního tlaku a teploty,
  • bolest hlavy;
  • nevolnost;
  • zvýšené pocení;
  • únava;
  • bolest svalů.

To znamená, že člověk nebude hledat léčbu, dokud nebude velmi špatný. Kritický stav zase zvyšuje rizika úmrtí. Mnoho dalších odborníků také zveřejnilo příspěvky o škodlivosti kombinace koronaviru a alkoholu.

Koronavirus a alkohol: psychologie a psychika

Zvláštní pozornost by měla být věnována duševnímu stavu pacientů, kteří konzumují alkohol, kteří trpí koronavirovou infekcí a celkovým stavem lidí během pandemie.

Odborníci v oblasti sociologie z platformy a online Market Intelligence provedli sociální průzkum mezi Rusy o změnách v životě na pozadí izolace. Asi 75% lidí v odpovědích na otázky uvedlo, že neporušují zavedená pravidla. Ale 20% všech respondentů přiznalo, že trpí stresem a silnou depresí. Mnozí se naučili relaxovat s alkoholickými nápoji: 7% dotázaných lidí uvedlo, že kvůli viru začali pít více alkoholu. Psychiatři a terapeuti požádali o pomoc méně než 1% lidí.

Takové výsledky naznačují, že mnoho lidí se rozhodne zmírnit stres alkoholickými nápoji místo toho, aby vyhledalo odbornou pomoc. Jedná se o špatnou statistiku, která varuje před potřebou naléhavých opatření.

V posledních měsících psychiatři z různých zemí opakovaně uvedli, že se k nim zvýšil počet návštěv. Lidé si stěžují na následující stavy:

  • obavy, panika;
  • fobie;
  • neuróza;
  • hypochondrie;
  • poruchy příjmu potravy.

Mnoho lidí začalo vykazovat známky OCD: kompulzivní vzory, úzkost. Samozřejmě, stres a nevysvětlitelné změny pro obyčejného člověka v sebepoškozování způsobují patologické chování, tvorbu závislostí.

Zase francouzský deník "Le Figaro" hlásil, že na pozadí pandemie odborníci zaznamená nárůst případů otravy poruchy, mezi nimiž vynikají dva základní a notoricky známé: bulimie a anorexie. Kvůli společenskému stresu mnozí občané buď začali více jíst,nebo úplně odmítají jíst.

Problém s záchvaty paniky je také zvýrazněn. Lidé jsou často zaměňováni s příznaky koronaviru, což vyvolává nový záchvat paniky. Proč se to tak děje?

Jde o příznaky-v obou případech jsou podobné, ale klinický obraz se liší. Záchvaty paniky se vyznačují děsivým strachem ze smrti-jedná se o krátkodobé záchvaty, během kterých se pacientovi zdá, že umírá nebo se zblázní. Jeho srdce začne zběsile bušit, objeví se silná bolest v oblasti hrudníku, hrdlo vyschne, hlava jde kolem, není nic, co by dýchalo.

Záchvaty paniky se mohou objevit kdekoli. Může to být tramvajová zastávka, slavnostní akce, domácí sál, nemocnice, ulice a tak dále. Panika trvá 5-30 minut, po které beze stopy zmizí. Dokáže člověka vyděsit k smrti, donutit ho, aby se pak všeho bál. Záchvat se neobjeví po nějakých spouštěčích-vždy přichází náhle, což je nejvíce děsivé.

Záchvaty paniky jsou obvykle vyvolány nějakým dlouhodobým stresem. Také pravidelné zneužívání alkoholu může působit jako spouštěč pro spuštění tohoto patologického mechanismu.

Koronavirová infekce má některé příznaky podobné panickému útoku:

  • dušnost;
  • potíže s dýcháním;
  • bušení srdce;
  • bolesti v oblasti hrudníku;
  • závrať.


Ale jak je uvedeno výše, klinický obraz se zásadně liší. Při záchvatu paniky se příznaky objevují dramaticky, spontánně a nezanechávají ani stopu po 20-30 minutách. Člověk je v rozpacích-nechápe, co se mu stalo. Koronavirus se liší v delším průběhu: symptomatologie se objevuje postupně a je náchylná k progresi.

Zpočátku má člověk mírné příznaky: závratě, bolesti hlavy, nazální kongesce, nedostatek pachů. Později se objeví bolest v kloubech, pocit únavy, zvýšená tělesná teplota. V závažných případech se později rozvíjí dušnost, potíže s dýcháním, příznaky pneumonie.

Imunita alkoholika a koronavirus

Alkohol je pro tělo závažným jedem a i jednodenní pití druhého dne se projeví vážným zhoršením zdravotního stavu. Ale u závislých je imunitní systém v žalostném stavu: pravidelné užívání alkoholických nápojů vede k postupnému útlaku.

Imunita nemůže chránit člověka v předchozím režimu, takže alkoholici postupně vyvíjejí různé chronické nemoci. Navíc jsou náchylné k nachlazeným respiračním infekcím, bakteriálním útokům.

Nový koronavirus, který pochází od Číňana z Wu-chanu, není jen respirační infekcí, ale plnohodnotným chřipkovým virem, který způsobuje komplikace proti dýchacímu systému. V rizikové skupině jsou lidé se sníženou imunitou. V první řadě je to:

  • děti;
  • starší lidé.

Patří sem také pacienti s chronickými nemocemi. Při alkoholismu imunita funguje velmi slabě, takže tito lidé jsou také v rizikové zóně. Jsou náchylné k různým virovým infekcím, které pro ně neprocházejí bez stopy. Pokud závislý člověk onemocní, jeho nemoc se rychle přelije do různých komplikací. Především u koronaviru je to zápal plic-často končí smrtelným následkem. Zachránit člověka se sníženou imunitou je nutné okamžitě.

Ojedinělé nebezpečí koronaviru je, že může podle vyšetřovatelů dlouhodobě probíhat asymptomaticky. Dušnost a potíže s dýcháním se vyvíjejí náhle, když je zapotřebí již resuscitační péče. Vzhledem k degradaci, duševním schopnostem alkoholiků, jejich schopnosti komunikovat se společností, je šance na včasnou záchranu malá. Proto je důležité opustit pití alkoholu během pandemie - tato kombinace je extrémně nebezpečná pro zdraví.

Наши услуги отличаются
  1. Конфиденциальностью – информация о личности пациента не разглашается.
  2. Оперативностью — мы отправляем докторов и принимаем пациентов в клинике круглосуточно.
  3. Ценой — стоимость лечения лояльная и будет по карману любой семье.
  4. Индивидуальностью подхода. Мы понимаем, что ситуации разные, поэтому терапия проводится с учетом индивидуальных особенностей.

Редактор статьи — врач нашей клиники v Novosibirsku:

Калюжная Марина Александровна

Последняя модерация: 6 Апреля 2024

ВЕРСИЯ ДЛЯ СЛАБОВИДЯЩИХ