Metody prevence alkoholismu

láhve alkoholu, na zemi leží muž

Prevence alkoholismu je nezbytným nástrojem pro formování zdravých generací. Bohužel, reklamní a pití alkoholických nápojů v posledních desetiletích způsobuje v reakci zdravou kritiku: массмедиа, reklamy a PR-reklama tvrdí to akce jako nezbytný atribut dospělosti, v některých případech – dokonce i luxusní a uspokojení.

Hlavní strategie prevence alkoholismu

Jistě jste viděli na modrých obrazovkách velkolepé scény, kde chladná nedobytná kráska, sedící na luxusní pohovce ve venkovském sídle, arogantně cejtí drahé francouzské víno. Podobné obrázky zahrnující alkohol vytvářejí mylné myšlení, že vytvoření takového obrazu nějakým způsobem zlepší váš život.

Opět se často v tuzemských filmech v televizi objevují postavy, které dlouho a beznadějně spojovaly pouta svého osudu se silnými lihovinami. Jsou prezentovány jako neškodné, zábavné a zajímavé hrdiny se složitým osudem. Ale zcela chybí skutečné důsledky alkoholismu, který a priori nemůže člověka učinit zajímavým a zábavným hrdinou.

Prevence závislosti by měla zahrnovat 2 Základní strategie:

  • Snížit rizika, která přispívají k rozvoji alkoholismu.
  • Posílit faktory, které snižují toleranci alkoholu.

Do skupiny rizik, která přispívají k rozvoji závislosti, patří:

  • dětství strávené s rodiči-alkoholiky;
  • duševní poruchy, fyziologické nemoci;
  • sociální prostředí, kde je pití alkoholu normou;
  • některé komplexy: snížená sebeúcta, nedostatek inteligence, změny nálady, nedostatek silných hodnot;
  • začátek sexuálních vztahů v raném dospívání;
  • chudoba v rodině, konflikty;
  • problémy s disciplínou.

Mezi faktory, které mohou snížit touhu po alkoholu, patří:

  • vysoká úroveň inteligence, odolnost proti stresu;
  • dobrá výchova, silná rodina;
  • vysoká úroveň prosperity;
  • plnohodnotná zdravotní péče;
  • sebekázeň;
  • dobré sociální prostředí;
  • schopnost sebeovládání, adekvátní sebeúcta.

Alkoholismus je sociální onemocnění. Není přenášena geneticky-existuje predispozice k alkoholismu, ale opilost rodičů nemůže sloužit jako přímá příčina alkoholismu jejich dítěte. Obecně platí, že v přírodě neexistuje jediný faktor, který by přímo a 100% vyvolával alkoholizaci osobnosti. Důležité jsou rizikové faktory a snížená přitažlivost. Pokud převažují první, člověk má stále větší šanci stát se alkoholikem. Pokud druhá-naopak.

Klasifikace preventivních opatření

Obecně lze prevenci v tomto směru rozdělit do 3 skupin:

Prvotní. Jedná se o prevenci, která je zaměřena na lidi, kteří nepijí alkohol. Především jsou to děti a mládež, mladí lidé. Jejím cílem je zachování a zlepšení zdravotního stavu, zdravého životního stylu.
Sekundární. Jedná se o preventivní opatření, která jsou zaměřena na lidi, kteří si dovolí pít. Zavedená kategorie diváků může mít první známky závislosti, ale ještě není nemocná alkoholismem.
Terciární. Koná se ve vztahu k lidem, kteří trpí alkoholismem. Úkolem prevence je zabránit další alkoholizaci.
Obsah preventivních programů se samozřejmě v každém případě bude lišit. Například, pokud mluvíme o primární prevenci, pak se zde budou podávat obecné informace o škodlivosti Pav, důstojnosti zdravého životního stylu a tak dále. S terciární prevencí jsou již postiženy další strany: důsledky dalšího alkoholismu, psychologie závislosti, výhody střízlivého životního stylu.

S čím souvisí rozdíl v prevenci? Není jednodušší udělat nějaký program pro všechny? Ne. Bohužel univerzální přístupy zde nefungují. Zvažte příklady.

1. Osobnost dospívajícího nebo jen mladého člověka je zájem o všechno neobvyklé, maximalismus, touha vyzkoušet něco nového. Tito lidé ještě nemají zkušenosti, teprve vstupují do dospělosti a snaží se najít svou cestu. Alkohol je pro ně jen další zajímavá věc, která pomáhá emancipovat se, přináší do světa dospělých. V mladém věku jsou důsledky zneužívání alkoholu stále neviditelné, takže dospívající je obtížné pochopit všechny aspekty rizik. Je důležité ukázat, čím může být taková komunikace nebezpečná, a dokázat, že to konkrétní problémy nevyřeší.
2. Osobnost člověka, který již trpí závislostí, je "jiné náboženství". On prošel přes 9 kruhů pekla, je tvořen fyzickou touhu, a pocítil na sobě, okořenit svůj abstinenční příznaky, trpí problémy se sociálními funkcemi: ztráta práce z důvodu záškoláctví, rodinné konflikty, ztráta sebeúcty, sebelítost, patologické vzorce typu "ach, pryč je všechno, popíjet a расслаблюсь, mám právo". Musí dát silné podněty k návratu do normálního života, uvědomit si chyby a svůj potenciál. Zde je již nutná preventivní psychoterapie pod kontrolou drogových terapeutů.

Přístupy a aktivity v prevenci alkoholismu

Existuje řada přístupů, které se používají k prevenci alkoholismu.

  • Šíření informací o alkoholismu. V rámci Informačního dopadu řečníci hovoří o rizicích, důsledcích alkoholismu, škodlivosti etanolu. Obvykle se v průběhu představení používají 3 taktiky
  • neutrální podání. Mluví se o škodlivosti alkoholu, o statistickém vzorku a tak dále;
  • zastrašování. Hovoří se o nejnebezpečnějších stranách alkoholismu. Jedná se o různé somatické nemoci, duševní poruchy, ztrátu vztahů se společností;
  • psychologie alkoholika. Řečníci vyprávějí, jak se mění a degraduje osobnost pijáků lidí.
  • Emocionální terapie. Základem tohoto principu je vytvoření emocionální emancipace, učení se technikám sebevyjádření, zvyšování sebeúcty. Pokud se člověk zbaví ztuhlosti a citové uzavřenosti, může svobodně vyjadřovat své pocity a emoce, nemá co pít, dokáže zvládat stres bez Pav.
  • Prevence sociálních rizikových faktorů. Sociální prostředí má zásadní význam při tvorbě alkoholismu. Kruh rodiny a přátel má určité základy, vzory, které všichni sledují. Pokud v takovém kruhu pravidelně pijete, je to norma, riziko alkoholismu se vážně zvyšuje. Je třeba dát najevo, že vzorce chování určité skupiny neznamenají, že tak žije celý svět.
  • Vytváření užitečných dovedností. Jedná se o vzory mezilidské komunikace a chování, které jsou položeny v dětství a dospívání. Problém je, že právě v pubertálním období mnozí tvoří sklon ke zneužívání. Hlavními důvody pro vytvoření takového mechanismu může být touha po dospělosti, protest, snaha o živé pocity, gesto zoufalství, touha usadit se v určité sociální role.
  • Alternativní koníčky. Organizují se cesty, které budou plné zajímavých dobrodružství. Psychologicky mohou podobné koníčky nahradit zájem o alkohol, který se obvykle začíná projevovat ve věku 15-20 let.
  • Zpevňující postupy. Od dospívání se děti učí udržovat zdraví, vyhýbat se škodlivým faktorům-zejména firmám a zálibám spojeným s alkoholem.

Obecně platí, že propaganda je zaměřena na motivaci pro zdravý životní styl.

Prevence alkoholismu při rehabilitaci

V narkologii existují 3 typy prevence alkoholismu mezi závislými.

  1. Terapeutické komunity. Fungují v rehabilitačních centrech a hrají roli náhradníka společenského prostředí. Osoba, která žije v centru, může vstoupit do řad členů, účastnit se určitých aktivit, což mu umožňuje změnit vnímání, zapojit se do nového kolektivu se správnými vzory a nastaveními. Svým způsobem je to skupinová terapie, makro-společnost. Člověk nezůstává sám se svými problémy a má vysokou šanci překonat nemoc.
  2. Skupiny Anonymních alkoholiků. Podobné komunity jsou založeny na pravidlech 12 kroků. Tento program se používá v mnoha rehabilitačních centrech Evropy a USA, a v současné době je nejúčinnější metodou v prevenci a léčbě závislosti na alkoholu. Můžete se zúčastnit setkání po rehabilitační fázi a zotavení. Konají se ve všech velkých městech Ruska, Evropy a USA.
  3. Ambulantní podpora a prevence. Závislí se mohou obrátit na drogové lékaře o pomoc a podporu. V případě potřeby odborník předepisuje lékařskou léčbu, psychoterapii a další techniky. Činnost наркологов je zaměřena nejen na boj s абстинентным syndromem a důsledky alkoholismu, ale také na podporu stálých pacientů, na prevenci jejich narušení.

Psychoterapeutická prevence alkoholismu

Bohužel, v Rusku, psychoterapeutické techniky zůstávají jako druh exotické léčby-mnoho lidí nemá prostředky a možnosti získat osobní psychoterapeuta. Určitou roli v tvořil obraz hraje nedůvěra k odborníkům s herní konzolí "psy" - lidé si často pletou psychologové, psychoterapeuti a psychiatři, věřit, že vše bude jejich nacpat může uskutečňovat pomocí podaných léků a proměnit se v zeleninu místo pomoc.

Zatím je psychoterapie populární hlavně ve vyspělých zemích. Při alkoholismu a jeho prevenci se často používá kognitivně-behaviorální terapie. Lékař ve spolupráci s pacientem pracuje na patologických vzorcích, které jsou spojeny s nadměrným užíváním alkoholických nápojů.

Kognitivně-behaviorální terapie umožňuje identifikovat hlavní spouštěče, které ve stresu vedou pacienta k pití alkoholických nápojů. Jsou definovány a vyvíjeny společným úsilím lékaře a pacienta. Také odborník trénuje osobu s různými technikami, které pomáhají snížit nebo zastavit alkoholizaci. Důležitá je i náležitá podpora ze strany rodiny, blízkých přátel.

  • V rámci psychoterapie se používají následující metody:
  • Kognitivně-behaviorální: skupinová, individuální terapie. Umožňují definovat emoce, pocity, rozpoznat je, naučit se je ovládat a předcházet poruchám kvůli stresovým okolnostem. Mění se způsob myšlení člověka, což vede k pozitivním změnám.
  • Motivační psychoterapie. Jejím cílem je motivovat člověka ke změně života k lepšímu, vzdát se ničivých návyků.
  • Rodinná poradna. Terapie zahrnuje členy rodiny pacienta, což vám umožní zlepšit vztahy, atmosféru. Chování a taktika příbuzných je důležitá v boji proti alkoholismu, což je potvrzeno četnými studiemi.

Terapie umožňuje znehodnotit negativní vzorce chování a vytvořit zdravé vzory, které zlepší život člověka. Je nezbytná jak jako léčba alkoholismu, tak jako preventivní opatření. Je důležité navázat kontakt s psychoterapeutem, vytvořit důvěru mezi členy terapie. To vám umožní být otevřenější během rozhovoru, odhalit problémy, které zatím nedávají nepohodlí, ale mohou v budoucnu způsobit nepříjemné následky.

Prevence alkoholismu v Rusku se nyní provádí především mezi Teenagery a mladou generací, pokud jde o závislé – jsou zapojeny do soukromých klinik pro drogovou a rehabilitační centra. Bohužel, vládní programy jsou stále ponechány být žádoucí, takže pro plnou pomoc je lepší se obrátit na osvědčené drogové oddělení.

Наши услуги отличаются
  1. Конфиденциальностью – информация о личности пациента не разглашается.
  2. Оперативностью — мы отправляем докторов и принимаем пациентов в клинике круглосуточно.
  3. Ценой — стоимость лечения лояльная и будет по карману любой семье.
  4. Индивидуальностью подхода. Мы понимаем, что ситуации разные, поэтому терапия проводится с учетом индивидуальных особенностей.

Редактор статьи — врач нашей клиники v Novosibirsku:

Калюжная Марина Александровна

Последняя модерация: 27 Марта 2024

ВЕРСИЯ ДЛЯ СЛАБОВИДЯЩИХ