Proč zvracet ráno po alkoholu a jak se vypořádat s takovým nepříjemným jevem

Proč zvracet ráno po alkoholu

Špatný zdravotní stav ráno po požití alkoholu je opačná strana strany. Nevolnost je nejčastějším příznakem otravy etylalkoholem, takže je užitečné vědět, proč se vyskytuje a jak ji rychle a bezpečně odstranit.

Otrava etanolem

Jakýkoli alkohol, který se dostane do trávicího traktu, se pod vlivem jaterních enzymů změní na toxin acetaldehydu. Reakce ve formě nevolnosti je přirozeným jevem, který naznačuje, že se tělo snaží vypořádat s otravou a rychle odstranit všechny nebezpečné látky z krve.

S příznakem se potýkají alkoholici i lidé:

  • bez závislosti na alkoholu;
  • pil hodně alkoholu.

Někteří tolerují intoxikaci bez nepříjemných následků. Výjimka z obecného pravidla a naznačuje, že enzym acetaldehyddehydrogenázy, který mění acetaldehyd na bezpečnou kyselinu octovou, se produkuje ve velkém objemu. Tato fyziologická funkce neochrání člověka před dyspepsií po požití alkoholu po celý život: pokud bude pravidelně otravovat tělo etanolem, játra nebudou zvládat zátěž, což znamená, že produkce enzymu klesne.

Тошнота и зависимость от алкоголя

Také ethanol ovlivňuje mozek: při otravě zemřou stovky neuronů, jsou postiženy cévy, vznikají krevní sraženiny. Tyto faktory mohou vyvolat nevolnost, stejně jako zvracení, které se náhle objeví.

Při hledání příčiny špatného zdravotního stavu je důležité vzít v úvahu další složky ve složení alkoholických nápojů, stejně jako jeho kvalitu. Konzervační látky, dochucovadla a kobalt, který se často přidává do piva pro пенообразования, zvyšují zátěž na játra a vyvolávají nevolnost v období zotavení organismu po otravě.

Nevolnost a závislost na alkoholu

Jak alkoholismus postupuje, ve druhém stadiu závislosti, člověk je na chvíli osvobozen od nepříjemných příznaků otravy ethanolem. Nárůst tolerance alkoholu může být vnímán člověkem pozitivně, ale tento dojem je falešný. Přestože závislý může konzumovat velké dávky alkoholu, aniž by cítil typické příznaky otravy ethylem, příznak naznačuje progresi problému. Tělo se snaží přizpůsobit toxinům, které se pravidelně dostávají do krve, vkládá je do metabolismu.

Situace vede k paradoxní reakci: nevolnost a zvracení nevznikají v době otravy, ale se sníženou koncentrací etylalkoholu v krvi. U lidí se tento jev nazývá kocovina, ale jeho skutečné jméno v narkologii je abstinenční syndrom.

Nevolnost je jedním z nejčastějších projevů abstinence, spolu s:

  • fyzická slabost;
  • bolest hlavy a závratě;
  • podrážděnost, apatie, deprese.

Pacientovi se může zdát, že užívání nové dávky alkoholu (například láhve piva ráno) zlepšuje celkový stav. To však vede k progresi závislosti a pouze zhoršuje stav.

Alkohol a exacerbace chronických onemocnění

Ethylalkohol má špatný vliv na funkce všech orgánů a systémů. Nejnebezpečnější účinek je však pozorován na orgány trávicího systému: játra, žaludek, pankreas.

Po konzumaci alkoholu se často zhoršují následující nemoci:

  • pankreatitida;
  • hepatóza;
  • gastritis.

Nevolnost je symptom, který se vždy vyskytuje na pozadí těchto onemocnění. Pokud je pocit kombinován s hmotností na boku, pálení žáhy, bolesti břicha, je třeba se obrátit na gastroenterologa.

Ethanol také vyvolává kolísání krevního tlaku a ovlivňuje činnost srdce kvůli nedostatku draslíku a hořčíku, dehydrataci a "srážení krve"-porušení jeho reologických vlastností. V tomto případě bude příznak doprovázen bolestí hlavy, tinnitem, slabostí. Při zvýšení intrakraniálního tlaku je nevolnost obzvláště bolestivá, nepřináší úlevu po zvracení a symptomatická léčba nepřináší výsledek.

Kromě exacerbace chronických patologií může dyspepsie způsobit léky, které člověk vypil současně s alkoholem. Upřesněte informace v pokynech pro léky.

Jak odstranit nevolnost sám?

Při špatném zdravotním stavu po požití alkoholu je důležité posoudit jeho stav a v případě potřeby navštívit lékaře:

  • do záchranné služby;
  • v drogové léčebně;
  • do soukromé protidrogové služby.

Známky, které svědčí o potřebě vzdát se samoléčby a svěřit zdraví profesionálům, svědčí:

  • silné neustálé zvracení;
  • bolest srdce;
  • potíže s dýcháním;
  • ztráta vědomí;
  • křeče.

V ostatních případech se můžete pokusit zvládnout příznak doma. Obvykle příznaky otravy ethylem procházejí samy, pokud vytvoříte příznivé podmínky.

Pro zotavení je důležité dát tělu příležitost k odpočinku bez zvýšené zátěže. Spánek ve větrané místnosti a emocionální klid, přispějí k rychlému zmírnění stavu.
Chcete-li zmírnit zátěž z trávicího systému, je užitečné jíst lehké vitaminizované potraviny: vývary, saláty, jogurty. Pokud nejsou žádné komplikace na straně ledvin, je prokázáno, že hojné pití, které urychlí vylučování toxinů močí. Je užitečné jíst potraviny bohaté na kyselinu askorbovou a draslík.
Farmakoterapie se provádí pod dohledem lékaře, protože riziko nežádoucích účinků zvenčí při užívání jakýchkoli léků na pozadí intoxikace alkoholem se dramaticky zvyšuje.

Relativně bezpečné prostředky jsou:

  • aspirin a léky na jeho základě, které eliminují intrakraniální tlak;
  • perorální absorbenty, které spojují toxiny v trávicím traktu a odvádějí je ven;
  • perorální solné roztoky, které zabraňují dehydrataci;
  • mírné sedativa, které snižují abstinenci a obnovují spánek.

Pokud pacient neustále užívá léky, které mu byly indikovány k léčbě chronických onemocnění (pankreatitida, peptický vřed, hypertenze), může pít lék. Při tom je důležité vzít v úvahu, že mnoho léků nelze brát současně s этиловым v trošce alkoholu, takže je třeba počkat na snížení koncentrace ethanolu v krvi (cca 8-9 hodin), než je přijmout.

Volání lékaře s nevolností po intoxikaci

Nevolnost může být bezpečným příznakem, který mluví o dočasné funkční poruše, která se po několika hodinách obejde bez zásahu. Ale bez diagnózy člověk nemůže rozlišovat stupeň závažnosti problému, takže v případě jakýchkoli pochybností o neškodnosti onemocnění je lepší navštívit lékaře.

Terapie pod dohledem narcologa zahrnuje tři fáze:

  • Diagnostika pro zjištění příčiny nevolnosti a stupně rizika vzniku nebezpečných komplikací, včetně laboratorních testů, EKG, vyšetření, palpace pobřišnice a sběru anamnézy.
  • Odstranění produktů rozpadu ethanolu z těla pomocí infuzní terapie-kapátka s detoxikačním roztokem.
  • Odstranění příznaků kocoviny symptomatickou terapií.

Ve složitých případech je nutná hospitalizace a extrakorporální detoxikační metody, stejně jako fyzioterapie a další postupy. Fix účinek terapie může být pomocí kódování.

Program terapie v soukromých klinikách a veřejných drogových specialistů je přibližně stejný, ale v komerčních klinikách jsou služby anonymní, s možností odchodu odborníků do domova.

Neefektivní a nebezpečné léčby

Tradiční medicína nabízí různé přístupy, které údajně pomáhají zbavit se nevolnosti po pití alkoholu.

Вызов врача при тошноте после опьянения
  • Provokace zvracení-nebezpečné vnitřní krvácení do trávicího traktu a dehydratace metoda. Samostatně vznikající zvracení umožňuje rychle odstranit pacienta z akutního stavu. Ale hojné zvracení žluči nepřináší úlevu, protože toxiny jsou již v krvi. S výrazným zvracením byste měli zavolat lékaře, který dodá čistící kapátko, normalizuje rovnováhu vody a soli a poskytne antiemetický lék.
  • Zvýšená fyzická aktivita, horká lázeň a kontrastní sprcha nezlepšují pohodu, ale často způsobují komplikace kardiovaskulárního systému. Myšlenka "odstranit toxiny z potu" je relevantní pouze při dobrém zdravotním stavu a absenci kontraindikací.
  • Nekontrolovaný příjem léků je hlavní příčinou nebezpečných komplikací. Kromě toho, existuje mnoho neúčinných a nebezpečných léků, které позиционируются výrobcem jako nejnovější farmaceutický vývoj, který je zaručeno, že vám ušetří od jakýchkoli projevů otravy alkoholem a abstinenční příznaky na krátkou dobu, ale neodpovídá požadovaných vlastností.

Pokud máte pochybnosti o tom, zda je zvolená metoda bezpečná nebo ne, můžete zavolat drogovou pomoc na konzultaci.

Jak zabránit vzniku nevolnosti?

Nejlepší způsob, jak zabránit zhoršení zdravotního stavu po požití alkoholu, je omezit množství alkoholu. Přípustná dávka alkoholu je stanovena individuálně, v závislosti na:

  • produkce jaterních enzymů;
  • zdravotní stav;
  • tělesné hmotnosti;
  • věku.

V průměru ženy vyžadují menší dávku alkoholu pro intoxikaci, ale individuální vlastnosti těla, které nejsou spojeny s pohlavím, mají větší význam v toleranci alkoholu.

Důležitá je také kvalita alkoholu. Například" čisté " nápoje s jednoduchým složením za jiných stejných podmínek snášejí lépe než koktejly.

Seznam tipů, jak zabránit zhoršení pohody po alkoholové párty, patří:

  • Neměli byste pít na prázdný žaludek. Přitom Rada jíst kousek másla před konzumací alkoholu také není bezpečná, protože tuky zvyšují zátěž jater a slinivky břišní. Místo másla je lepší vybrat banán, vývar, kaši.
  • Nedoporučuje se míchat různé druhy alkoholu: je lepší vybrat jeden alkoholický nápoj a konzumovat ho pouze po celý večer.
  • Spolu s alkoholem se doporučuje pít vodu: asi 1 šálek čisté nebo minerální vody na sklenici nápoje. To pomůže vyhnout se dehydrataci a urychlit odstranění toxinů z těla.
  • Před spaním se doporučuje pít perorální adsorbent, teplou sprchu. Spánek po intoxikaci by měl být dlouhý a hluboký-to umožní ráno probudit bez projevů malátnosti.
  • Nepoužívejte novou dávku alkoholu ráno. Ale doporučení pít solanku nebo jíst zelí, může být účinné, protože fermentované potraviny urychlují odbourávání toxinů a pomáhají obnovit rovnováhu vody a soli.

Pokud onemocnění trvá déle než 1-2 dny, musíte se poradit s lékařem, abyste podstoupili vyšetření a dostali schůzky.

Odmítnutí alkoholu nebo jeho mírné užívání je zárukou dobrého zdraví. Pokud člověk nemůže spoluvytvářet chuť na alkohol a pravidelně se potýká s předávkováním etanolem, může mu pomoci pouze drogová léčba. Moderní rehabilitační programy umožňují navždy zbavit se závislosti, udržet si pověst a zdraví.

Наши услуги отличаются
  1. Конфиденциальностью – информация о личности пациента не разглашается.
  2. Оперативностью — мы отправляем докторов и принимаем пациентов в клинике круглосуточно.
  3. Ценой — стоимость лечения лояльная и будет по карману любой семье.
  4. Индивидуальностью подхода. Мы понимаем, что ситуации разные, поэтому терапия проводится с учетом индивидуальных особенностей.

Редактор статьи — врач нашей клиники v Novosibirsku:

Калюжная Марина Александровна

Последняя модерация: 18 Апреля 2024

ВЕРСИЯ ДЛЯ СЛАБОВИДЯЩИХ