Jak rozpoznat alkoholika - fáze vývoje onemocnění

muž s hrnkem piva spí za barem

Tajemství je častým rysem alkoholiků. Rozpoznat, že člověk je v závislosti na patologickou chuť na спиртному obtížné, aniž by věděl o příznaky, které se obvykle objevují u аддиктов. Vědět o známkách alkoholismu je užitečné pro každou osobu, aby ji včas zjistila u sebe nebo svého blízkého.

Jak se vyvíjí alkoholismus

Závislost na etylalkoholu je chronická a nevratně progresivní duševní porucha. Rychlost jeho vývoje závisí na:

  • životní podmínky;
  • dědičnost;
  • zdravotní stav;
  • charakter a temperament;
  • množství alkoholu, který člověk konzumuje;
  • množství enzymů produkovaných játry.

Onemocnění se vyvíjí ve třech fázích.

V první fázi člověk zažívá emocionální vazbu na alkohol. Zdá se, že intoxikace mu pomáhá uvolnit se a zažít příjemné emoce. V této fázi je člověk schopen překonat touhu po alkoholu sám, ale obvykle addicts odmítají uznat skutečnost problému, takže se nepokoušejí zbavit se závislosti.
Ve druhé fázi kvůli častému pití alkoholu dochází k přizpůsobení těla ethanolu a rozvoji patologické reakce: ve stavu intoxikace se člověk cítí lépe než ve střízlivém. Zhoršení zdravotního stavu, ke kterému dochází při odmítnutí etanolu, se nazývá kocovina nebo abstinenční syndrom. Tolerance alkoholu roste, takže člověk začne pít stále více alkoholu.
Ve třetí fázi je fyzická závislost kombinována s psychologickou, takže pacient ztrácí kontrolu nad svým chováním. Jeho osobnost je degradována, takže může popřít i zjevné příznaky onemocnění.
Někteří badatelé se vydávají také nulovou, продромальную, fázi, kdy je chuť na alkohol zatím nemá vadného charakteru, ale člověk už vybere volný čas, spojený s konzumací alkoholu. Vývoj závislosti v hraniční fázi je způsoben pravidelností konzumace, nikoliv množstvím alkoholu. Vzhledem k tomu, že závislost a zvýšená tolerance etanolu ještě není, člověk není schopen pít příliš mnoho: obvykle začíná zvracet.

V průměru se addict pohybuje od první do poslední fáze za několik let. Dospívající a ženy se potýkají s rychle se rozvíjející formou onemocnění.

První fáze: emocionální touha

Včas provedená diagnóza pomáhá vyrovnat se s onemocněním rychleji, vyhnout se somatickým a duševním komplikacím. Ale v první fázi alkoholismu oznámení klinické projevy velmi obtížné: člověk si zachovává slušný vzhled, může chodit do práce, starat se o své budoucnosti a pověsti.

Objevit patologii lze neustálým hledáním důvodů k pití: každá radostná nebo smutná událost je vnímána jako závažný důvod k pití alkoholu. Narcologové zaznamenávají častý (v 50-60% případů) výskyt Zavilyanského syndromu, na jehož pozadí se člověk během rozhovoru o alkoholu:

  • emocionálně oživuje;
  • radostně se usmívá;
  • olízl, atd.

Syndrom je мимико-chuť reflex, kterou lze rozpoznat skutečný vztah člověka k alkoholu, i když on tvrdí, že nemá rád alkohol a nikdy pití.

Pití alkoholu v první fázi je pravidelné: nejprve se pije jednou týdně, například o víkendech. Když se objeví jakékoliv překážky na cestě k získání dávky alkoholu, cítí se podrážděný a frustrovaný. Později se počet případů užívání etanolu zvyšuje a dosahuje 3-4 dnů v týdnu.

V této fázi pacient stále udržuje kontrolu nad sebou a může si udržet viditelnost nedostatku problému. Může se vnímat jako znalec alkoholu, začít se zabývat vínem a dalšími nápoji.

Druhá fáze: fyzická závislost

Když je člověk schopen pít alkohol po dobu několika dní, vyvine se opojení. V této fázi alkohol přestává přinášet pacientovi potěšení a je nucen pít stále více a častěji, než pocítí silnou intoxikaci.

Skutečný alkohol se vyznačuje neschopností přestat pít. Několik hodin po požití alkoholu začíná kocovina doprovázená:

  • bolest hlavy;
  • závrať;
  • poruchy trávení;
  • slabostí a podrážděností.

Chcete-li zabránit nepříjemným příznakům, člověk pije novou dávku alkoholu, zhoršuje závislost a zvyšuje riziko vzniku nebezpečných komplikací.

Takže rozpoznat alkoholismus ve druhé fázi může být z následujících fyzických znaků:

мужчина в рубашке держит бутылку алкоголя за спиной
  • pacient může konzumovat alkohol ve velkých objemech bez zvracení;
  • pravidelně se potýká se zpěvem;
  • po požití alkoholu zažívá těžkou kocovinu.

Chování člověka ve stavu intoxikace se mění: stává se agresivnějším, sexuálně rozpustilým. Po vystřízlivění často dochází k výpadkům paměti.

Vzhledem k výraznému zhoršení zdravotního stavu a fyzické neschopnosti vzdát se alkoholu si začíná uvědomovat, že má problémy. Sám však problém nezvládá.

Pověst opilého člověka se neustále zhoršuje: kvůli opojení začne chodit do práce, zadlužovat se, hádat se s blízkými. Závislost vytlačuje z lidského vědomí další hodnoty a priority, takže plně podřizuje životu zlozvyk.

Třetí fáze: psychická a fyzická závislost

Terminální fáze závislosti na alkoholu nastává po 10-15 letech od vývoje závislosti. K fyzické touze po alkoholu je přiřazena psychologická touha: člověk si zvykne na životní styl alkoholika a jeho vůle nestačí k tomu, aby se vzdal špatného zvyku a vrátil se ke střízlivosti.

V této fázi člověk nemůže žít bez alkoholu. Pověst, mezilidské vztahy, zdraví a život se pro něj stávají nevýznamnými faktory, protože patologická přitažlivost k alkoholu zcela zabírá jeho život.

Na rozdíl od předchozí fáze, že už není schopno pít hodně: tolerance k спиртному rychle klesá, takže аддикт je schopen se opít i po jedné skleničky alkoholu.

Jeho povaha se mění: stává se lhostejným, apatickým, jeho myšlení je pomalé a pozornost je rozptýlena. Snadno podléhá cizímu vlivu a může se dopustit jakéhokoli jednání, aby získal přístup k alkoholu, dokonce i k trestnému činu.

Diagnostika alkoholika ve třetí fázi není obtížná ani pro medicínu a narkologii člověka daleko od světa. Pacient má sadu specifických vnějších rysů, podle kterých je snadné rozpoznat ethylový addict:

  • nedostatek tělesné hmotnosti spolu s velkým břichem ve tvaru koule;
  • červené oční sklery a kůže na obličeji;
  • pastorace očních víček;
  • zápach z úst a z těla;
  • zamračený pohled s obtížným zaostřováním, atd.

Řeč pacienta se zpomalí, těžko vyslovuje slova, dělá velké pauzy. Drogoví psychologové a psychologové, kteří pracují s závislostmi, mluví o úplném rozpadu osobnosti. Při dlouhodobé léčbě, zahrnuje obnovu fyzického zdraví a psychické rehabilitaci, pacient může pomoci částečně obnovit osobnost a sociální dovednosti, ale často se ocitnou na léčbu a rychle umírají z důvodu zdravotních problémů nebo v důsledku nehody.

Formy závislosti na alkoholu

Ve většině případů alkoholismus probíhá v klasické formě po dobu tří fází. Konkrétní příznaky, doba trvání každé fáze a další funkce, průběh onemocnění se může lišit, ale drogy vylučují několik forem závislosti, často se vyskytují v lékařské praxi.

  • Forma pití je onemocnění, které se vyskytuje ve formě pravidelně se vyskytujících exacerbací. Pacient konzumuje alkohol nepřetržitě po dobu několika dní, pak se může zotavit a nepít po určitou dobu, až do dalšího narušení. Tato forma se obvykle vyskytuje u lidí, kteří nemohou konzumovat alkohol v určitém čase (například při práci s metodou hodinových ručiček). Postupně se nemoc postupuje a dočasné opojení se změní na nepřetržité užívání alkoholu.
  • Tajná forma-poddruh závislosti, ve které pacient pečlivě skrývá svůj zvyk. Addicts se mohou uchýlit k samoléčbě, aby se neustále vylučovali z pití sami, systematicky se obraceli na drogové kliniky, aby poskytli nouzovou pomoc. Přitom mají neustále u sebe alkohol, nosí ho v tašce, schovávají se v autě, v ložnici nebo v pracovně. Statisticky z této formy onemocnění častěji trpí ženy, ale skrýt dlouhou patologii nemůže drtivá většina skrytých alkoholiků.
  • Pivní forma je častým onemocněním mezi mladými lidmi, při kterém může člověk denně pít pivo v jakémkoliv množství. Onemocnění má vlastnosti: obvykle probíhá bez pití a samotný přípravek je pevně přesvědčen, že není závislý na alkoholu. Onemocnění může pomalu postupovat, ale častěji se člověk pohybuje na silnějších nápojích, jak se zvyšuje tolerance ethanolu.
  • Domácí forma je častým problémem, který se vyskytuje v mnoha zemích, kde je konzumace alkoholu tradicí během prázdnin, o víkendech a na dovolené. Obvykle je tato forma diagnostikována v první fázi závislosti, pak se změní na závažnější závislost, při které člověk pije bez důvodu a dobré společnosti.
  • Ženský alkoholismus - popírající mnoho drogových lékařů samostatnou formu onemocnění. Má však specifika, například rychlý vývoj a extrémně složitou léčbu. Příčinou vývoje závislosti u žen jsou obvykle problémy v osobním životě a častý kontakt s alkoholiky.
  • Mužský alkoholismus - stejně jako ženská závislost, nevyčnívá lékaři, ale není možné popřít, že muži pijí častěji a více, je těžší odmítnout nabídku na pití. Jsou také náchylní ke špatným zvyklostem kvůli chování společnosti, podle něhož "skutečný muž" musí udržovat emoce u sebe, aniž by žil těžké okamžiky správně z hlediska psychohygieny.
  • Dětský alkoholismus je forma, která se stále častěji objevuje ve společnosti. Dítě začne pít ve špatné společnosti nebo kopíruje životní styl rodičů-alkoholiků. Vzhledem k neformálnímu nervovému systému jejich onemocnění postupuje rychleji, ale statisticky se zotavuje dospívající častěji a rychleji.

Bez ohledu na to, jak se onemocnění projevuje, pacient potřebuje drogovou péči.

Co dělat s příznaky závislosti?

Samoléčba je neefektivní a nebezpečné opatření. Bez diagnostiky, individuálně vybraných léčiv a psychologické rehabilitace za účasti odborníků nelze provést účinnou léčbu alkoholismu, které bude mít za následek otevřenou odpuštění.

Pokud zjistíte charakteristické projevy závislosti na alkoholu, musíte se obrátit na drogového lékaře, který:

  • zjistěte okolnosti použití, zkušenosti závislosti, vlastnosti chování závislosti;
  • dá doporučení, které pomohou odmítnout alkohol;
  • předepíše diagnostiku, detoxikaci a rehabilitaci;
  • odpovědět na jakékoli otázky.

Konzultace s drogovým terapeutem lze získat pouze na klinice s licencí státního vzorku. V rehabilitačním centru "Premium Clinic" je 24hodinová horká linka na čísle 8 800 555-14-67.

Наши услуги отличаются
  1. Конфиденциальностью – информация о личности пациента не разглашается.
  2. Оперативностью — мы отправляем докторов и принимаем пациентов в клинике круглосуточно.
  3. Ценой — стоимость лечения лояльная и будет по карману любой семье.
  4. Индивидуальностью подхода. Мы понимаем, что ситуации разные, поэтому терапия проводится с учетом индивидуальных особенностей.

Редактор статьи — врач нашей клиники v Novosibirsku:

Калюжная Марина Александровна

Последняя модерация: 11 Апреля 2024

ВЕРСИЯ ДЛЯ СЛАБОВИДЯЩИХ