Pití: mechanismus vývoje, příčiny, příznaky, léčba

Muž s lahví alkoholu

Pití-dlouhodobé užívání alkoholu po dobu několika dní. Podle WHO alkohol je příčinou více než 200 паталогических stavy, jako je infarkt, mrtvice, AIDS, psychické poruchy atd. Podle údajů za rok 2018 zemřelo asi 3.3 milionu lidí. Nejhorší na tom je, že asi 25% úmrtí v důsledku alkoholu připadá na věk 20-40 let. Nejsou vždy spojeny se zdravím, existují případy domácích úrazů, dopravních nehod.

Tvorba opilosti

Podle Mezinárodní klasifikace nemocí (ICD-10) má pití šifru F 10.2, která indikuje závislost na alkoholu, progresivní průběh alkoholismu. Stav se formuje postupně, nepozorovaně pro člověka. Rychlý (bleskový) vývoj je charakteristický pro osoby s poškozením centrálního nervového systému, duševními poruchami, psychopatickými osobnostmi a také pro osoby pod vlivem záření. Pití alkoholu se rychleji rozvíjí u mladých žen a dospívajících. 

Klinicky lidé začínají nepřetržitě pít po 5-6 letech systematického příjmu, ale existují výjimky. Podle malých klinických pozorování jsou známy případy, kdy se na pozadí letního užívání alkoholu nevyvíjelo pití. Tito lidé někdy vyhledali pomoc drogových terapeutů, ale neztratili profesionální, životní, sociální postavení. 

První příznaky jsou závažné projevy abstinenčních poruch-nutkavá potřeba kocoviny po probuzení, 10-15 hodin po výrazné intoxikaci. Alkoholik" zlepšuje zdraví " pravidelným panákem, získává klamavé neurologické, somatické, duševní zlepšení, které přichází po určité době po konzumaci. To přispívá k vytvoření individuálního schématu alkoholismu. Člověk po každém alkoholovém excesu zlepší pohodu dalším panákem. 

Na začátku alkoholik ospravedlňuje zlozvyk stresem, problémy, špatným zdravotním stavem, náladou. Postupně touha po pití zaujímá vedoucí pozici v chování. Závislý je prakticky neustále v určitém stupni intoxikace, ale zatím se dokáže vyrovnat s každodenními záležitostmi. Brzy požadavek těla alkoholu potlačuje společenský život, rodinné, služební povinnosti. Doba trvání pití se zvyšuje. 

Během několika let dochází k poruchám, recidivám, které jsou stále pod kontrolou. Ale pak se nekontrolovaná opilost postupuje, opojení se stává prodloužením, již je nutná lékařská péče.

Patogeneze opojení

Jádrem jeho vývoje jsou složité neurochemické procesy. Zvláště důležitým bodem je zvýšený uvolňování katecholaminů do krve, které jsou neutralizovány další dávkou. Normálně jsou jaterní enzymy zodpovědné za štěpení etanolu. Ethylalkohol se oxiduje na octový aldehyd, dále přechází na kyselinu octovou, nakonec se rozpadne na bezpečné složky: vodu a oxid uhličitý. 

Při příjmu velkého množství alkoholu se jeho metabolismus v těle výrazně mění-játra nezvládají svůj úkol. V krvi se začne hromadit jedovatý produkt rozkladu-acetaldehyd, toxický účinek je desetkrát vyšší než ethanol. To vyvolává změny ve strukturách mozku, narušuje metabolismus, práci všech orgánů, snižuje aktivitu mnoha enzymů, včetně těch, které ji štěpí. 

Acetaldehyd se váže na katecholaminy, což způsobuje jejich nedostatek a závažné metabolické poruchy. Existují i jiné příčiny jejich nedostatku v období pití: potlačení syntézy acetaldehydu, inhibice aktivity dopaminu-3-hydroxylázy, rozpad norepinefrinu.

Příčiny opojení

Zkoumání vlastností lidí, kteří trpí alkoholismem, a jejich srovnání s osobami, které vedou střízlivý životní styl, umožnilo vědcům vyvozovat některé závěry. Bylo zjištěno, že příčinou závislosti je několik faktorů.

Genetická predispozice

U lidí, kteří mají pijáky příbuzných, se zvyšuje pravděpodobnost vzniku závislosti. Podle výsledků některých studií se patologická náchylnost k opojení přenáší na geny. V těle jsou látky, které se aktivují při stresu a uklidňují mozek. Vědci navrhli, že jejich nedostatek vede k pokusům najít relaxant zvenčí-lidé začínají zkoušet drogy, pít. Ale to nemusí vždy skončit závislostí, jinak by alkoholismus a závislost byly nevyléčitelné nemoci.

Psychologické faktory, charakterové vlastnosti

Schopnost přizpůsobit se změnám života, obtížím hraje důležitou roli při vytváření závislosti. Pravděpodobnost jejího vývoje se zvyšuje s následujícími rysy psychiky, charakteru:

  • zakomplexovanie;
  • nízká odolnost vůči stresu;
  • touha věnovat pozornost;zvýšená úzkost;
  • neschopnost bojovat s problémy, strachy;
  • ovlivnitelnost;
  • nelibost k sobě;
  • nerealizovatelnost v životě, nezveřejněný vnitřní potenciál.

S těmito problémy na Západě se lidé obracejí na psychology, aby pomohli změnit chování, postoj ke stresovým situacím, pochopit rodinné konflikty. Občané Ruska mají jinou mentalitu. Většina lidí si myslí, že odhalovat cizího člověka není normální, je lepší pít s přítelem, mluvit, relaxovat a zapomenout na problémy. Alkohol může být skutečně nazýván antidepresivem, ale nebezpečný. Pomáhá zapomenout, ale jen na chvíli a problémy v životě neřeší, přidá se jen nová-závislost.

Fyziologické faktory

Těžký průběh alkoholismu se zápalem může být pozorován kvůli duševním poruchám:

  • neuróza;
  • deprese;
  • schizofrenie;
  • onemocnění nervového systému.

Dalšími možnými faktory mohou být nedostatek dopaminu, serotoninu, poranění mozku, metabolické poruchy.

Sociální prostředí

Někteří lidé jsou ovlivňováni tradicemi a prostředím. Jsou známy faktory, které zvyšují a snižují riziko alkoholismu:

  • zákaz užívání alkoholu spojený s náboženstvím;
  • úroveň vzdělání: čím je nižší, tím vyšší je pravděpodobnost závislosti;
  • politická situace v zemi. Většina lidí, kteří pijí, žije v silně zaostávajících a vysoce rozvinutých zemích;
  • mentalita národa. Někteří lidé pijí určité druhy alkoholických nápojů-tradice, jiní-lék;
  • úroveň kulturního prostředí. Pokud je člověk často mezi pijáky, existuje šance, že se do společnosti dostane i on. 

Děti, které vyrůstají v rodinách, kde jsou hostiny pro každou příležitost, často přinášejí falešné zjištění, že je to dobrý způsob, jak trávit čas, soudržnost s blízkými a přáteli. Vyrůstají, přenášejí rodičovské tradice do svých rodin a za přítomnosti dalších rizikových faktorů se hojné hostiny stávají alkoholismem.

Ve stavu intoxikace může alkoholik porušit zákon, udeřit a dokonce připravit o život jinou osobu, spáchat sebevraždu.

Další důvody

Provokujícím faktorem mohou být nesprávné psychologické instalace, abstrakce, péče o problémy. Někteří začínající alkoholici užívali alkohol pro "zotavení". Systematicky vypil pro zvýšení chuti k jídlu, jako prášky na spaní před spaním, uklidňující při stresu, pro согревания a tak dále, nakonec to перерастало ve zvyku, a dále závislost.

K drogovým terapeutům se dostanou lidé, kteří ospravedlňují zlozvyk těžkou, stresující prací. Pití používali jako relaxační prostředek po náročném pracovním dni, aby se odpojili a zapomněli. Zdraví lidé mohou odejít do pití na pozadí dlouhých svátků, těžkého šoku, smutku, selhání lásky. Po několika dnech v zapomnění však mohou sami odejít bez pomoci lékařů. 

Nicméně, mezi alkoholikem a zdravým, ale opilým člověkem je velmi tenká hranice, pokud se často opakuje období pití, můžete spadnout do závislosti. Pokud v opilosti odchází člověk, který podstoupil detoxikaci, kódování na drogové klinice, příčinou poruchy je častěji nedokončená terapie. Nemoc vyžaduje komplexní léčbu - to je jedna z hlavních etap rehabilitace, kde se učí žít bez alkoholu.

Vlastnosti ženského a mužského alkoholismu

Мужчина пьет алкоголь из рюмки

Podle výzkumů v posledních letech výrazně omládl alkoholismus. Byly zjištěny případy opilosti mladíků ve věku 15-20 let a dívek ve věku 18-30 let. Ale jen v některých případech to přerůstá do chronického alkoholismu. Někteří muži po dobu 10 až 15 let pravidelně odcházejí do krátkodobých opojení a pak upadnou do bezstarostné opilosti. Ženy, aby se zapojily, stačí 2-5 let, což je spojeno s individuálními vlastnostmi těla.

Příčiny vícedenní opilosti u žen a mužů jsou velmi podobné, ale chování je jiné. Silné pohlaví se častěji při intoxikaci stává násilným, agresivním, náchylným k násilí, iniciuje rvačky. Ženy jsou častěji doprovázeny depresí, depresí a závažnost trakce závisí také na fázi menstruačního cyklu v důsledku bujení hormonů. PMS s emocionální nestabilitou může tlačit na alkohol.

Často blízcí, kolegové v práci a nemají podezření, že žena pije hodně, což je také spojeno s příčinami pití. Navenek Šťastná, veselá osobnost může skrývat vnitřní zkušenosti, nerealizovanost v životě, z frustrace začít pít. Před hanbou a neukázat svou slabost, mnoho žen skrývá zlozvyk.

Typy pití

Existuje několik typů období pití, které se liší délkou užívání alkoholu, příčinami, příznaky. Určují léčebný plán.

Nepravdivý

Typické pro lidi, kteří dosud nevytvořili trvalou psychickou závislost. Zpravidla ho vyvolávají smutné nebo radostné události. Ale kontrola situace není ztracena, člověk může přestat pít a vrátit se k obvyklému životnímu stylu. S pseudozapojením jsou zřídka porušeny plány, a pokud potřebujete jít do práce, dělat věci, člověk přestane užívat alkohol. Neztrácí vnější lesk, přátele, rodinu, peníze, nespadá ze společenského života. 

Je to proto, že se dosud nevyvinul abstinenční syndrom, který je typický pro 2., 3. stupeň alkoholismu. Neexistuje žádná chuť, která by "vládla" zdraví ranním panákem. V falešném dechu tělo odmítá příznaky kocoviny alkoholu-nevolnost, zvracení. U alkoholiků to není pozorováno, jejich mechanismus ochrany je zlomený, pít stoh od rána pro úlevu-obvyklá věc. 

Neexistuje jasná omezení přechodu jedné fáze alkoholismu do druhé. Falešné pití je důvodem k obavám.

Pravdivý

Jméno mluví samo za sebe-člověk pije několik týdnů nebo dokonce měsíců, což je spojeno s výraznou chutí na alkohol. Nezajímají ho přátelé, rodina, práce, povinnosti, záležitosti. Pacient se nemyje, spí v každodenním oblečení na špinavé posteli, nejí. Jedná se o charakteristický znak 2-3.stadia alkoholismu a závislý se nemůže zastavit. Přestane jíst, když už fyzicky nemůže pít kvůli těžké intoxikaci.

Při vystřízlivění cítí potřebu pít, chuť-nesnesitelná, nekontrolovatelná. Všechny myšlenky jsou jen o alkoholu. Období relativní střízlivosti je krátké, v této době člověk hledá další dávky alkoholu, kvůli nimž příznaky abstinenčního syndromu nemají čas se plně projevit. Pokud se střízlivé období nuceně protáhne, alkoholika začnou trápit těžké projevy abstinence, které ho opět tlačí ke skleničce.

Krátkodobé opojení

Jsou zaznamenány v období prodromu, kdy neexistuje silná závislost a v 1. stadiu onemocnění a ve druhém se stávají pravidelnými. Doba trvání opilosti je 2-5 dní. Obvykle člověk pije každý víkend, aby uvolnil napětí po pracovním týdnu. V pátek se stabilně opije a v sobotu, v neděli se ochladí, ale kvůli špatnému zdraví pokračuje v pití po celý den. V pondělí trpí abstinenčními příznaky, které jsou zatím mírné.

Může to trvat roky a lidé se nepovažují za alkoholiky - protože chodí do práce, dělají s dětmi, udržují si postavení ve společnosti. A protože mohou přestat pít v neděli večer, před prací, tak mají situaci pod kontrolou. Ale doba trvání pití se časem zvyšuje, závislý začne užívat alkohol a ve všední dny. Přichází chvíle, kdy kvůli intoxikaci alkoholik nechodí do práce a ztratí ji.

Dlouhé opojení

Ve druhém stadiu onemocnění se touha po alkoholických nápojích výrazně zvyšuje, dosahuje "plošiny". Pití je zpožděno o 1-3 týdny a doba trvání období střízlivosti se zkracuje. Jednotlivé excesy zmizí, jakýkoli příjem alkoholu vyvolává vícedenní záliby. Za den může člověk vypít 1,5 litru silných nápojů, někdy i dvakrát tolik. Touha je tak silná, že způsobuje, že se probudíte uprostřed noci k pití. Kvalita nápojů již nemá zájem, je vhodné "vše, co hoří" – аптечные спиртовые tinktury, i když jsou pro venkovní použití, kolínská voda, technické kapaliny, atd. 

Alkoholici přestanou chodit do práce, neobjeví se na ulici, zatímco doma mají alkohol, zapomínají na základní hygienu – neholí se, neumývají se, nečistí si zuby, spí v denním oblečení. Všechny peníze jdou na zhoubný zvyk a je jedno, že jsou potřeba na potraviny, děti, na zaplacení bytu. Chcete-li koupit láhev, závislí jsou ochotni prodat cennosti, techniku z domova, ukrást. 

Pokud při krátký запое používají pro zábavu, pak při dlouhodobém situace jiná – tam je fyzická závislost, výraznější abstinenční syndrom, a alkohol jen způsob, jak se zbavit těžkých příznaků. Chlast už není svátek-člověk je depresivní, utlačovaný, utlačovaný. 

Často existují případy, kdy výrazná abstinence nezmizí ani po požití velkého množství alkoholu.

Známky opilosti

Pro drogového lékaře, aby zjistil skutečnost, že tato chlast není obtížná, je charakterizována:

  • zneužívání alkoholu-nepřetržitý příjem po dobu 2 dnů nebo více;
  • žádný smysl pro opatření;
  • euforie i z malých dávek;
  • výrazná touha po alkoholu;
  • postupné zvyšování množství vypitého alkoholu;
  • silná touha po kocovině;
  • ztráta chuti k jídlu;poruchy spánku, paměť-člověk si nepamatuje, kolik vypil, kdy a jak odešel, vrátil se domů, kde byl atd.;
  • nezodpovědnost-pacient zapomíná na práci,studium, blízké.

Projevy krátkodobého zneužívání jsou méně výrazné, tělo si s nimi poradí samo. Častěji je to tíha v hlavě, nevolnost, silná žízeň, střevní potíže.

Stav závislých

Při dlouhodobém užívání alkoholu dochází k narušení orgánů, systémů v důsledku intoxikace. Při diagnostice jsou pacienti pozorováni: 

  • zarudnutí kůže;
  • třes rukou nebo celého těla, zimnice;
  • silné bolesti hlavy, bolesti v těle;
  • otoky, zejména na obličeji;
  • snížení svalového tonusu;
  • nevolnost, zvracení;
  • bolest v horní části břicha;
  • zvýšená srdeční frekvence, změna krevního tlaku;
  • exacerbace chronických patologií.

Příznaky závisí na tom, jak dlouho trvá opilost, jaká je zkušenost s konzumací. Vzhledem k nárůstu intoxikace se spánek stává povrchním, pacient může usnout, pokud vypije hodně alkoholu. I při intoxikaci alkoholici na chvíli upadnou do spánku a často jsou doprovázeny nočními můrami. Při usínání, probuzení jsou možné zvukové halucinace. Jsou zaznamenány: nestabilní chůze, vestibulární poruchy, pocity úzkosti, úzkosti, viny, výčitky. 

Z pití trpí nejen nemocný, ale i jeho okolí: blízcí, příbuzní, sousedé. Člověk vypadne ze společenského života, uzavře se ve svém světě.

Komplexní léčba

S pseudozapojením si člověk může poradit sám a přestat pít. Alkoholici se zkušenostmi nejsou schopni opustit patologický stav, překonat chutě sami, jejich psychika se mění, ale často se nepovažují za nemocné. V tomto případě by příbuzní neměli ztrácet čas a okamžitě kontaktovat odborníky.

Zbavte se závislosti na drogových klinikách, které provádějí léčbu doma, v nemocnici v závislosti na závažnosti stavu. Pacientovi je předepsána detoxikační léčba léky nebo hardwarovými metodami. Častěji dávají kapačky, léky, pro které jsou vybrány individuálně. Lékaři předepisují:

  • detoxikační prostředky;
  • solný roztok;
  • vitamín;
  • antikonvulzivní;
  • sedativa, sedativa, prášky na spaní;
  • nootropika;
  • hepatoprotektory, kardioprotektory;
  • prostředky pro symptomatickou terapii při změně krevního tlaku, nevolnosti, zažívacích poruch atd.

Detoxikace není metoda léčby závislosti, je to jedna z hlavních fází. Chcete-li potlačit touhu, proveďte kódování léky nebo psychoterapeutickými metodami. V prvním případě se do těla podávají léky na bázi disulfiramu, které způsobují otravu i minimální dávkou alkoholu. Pro psychoterapeutický blok působí na podvědomí pacienta, aby dal instalaci na střízlivý život.

Poslední a hlavní fáze – rehabilitace, která pomáhá vyrovnat se s psychickou závislostí, hlavní příčinou alkoholismu. Právě léčba v rehabilitačním centru přeprogramuje lidi, učí se žít jinak. S nemocnými pracují psychologové, psychoterapeuti, specialisté na závislost, kteří provádějí individuální, skupinové sezení. Existují programy pro práci s příbuznými.

Vícedenní užívání je téměř vždy považováno za projev chronického alkoholismu. Člověk není schopen kontrolovat množství chlastu. Vše začíná neškodnou touhou relaxovat, zmírnit stres, sedět s přáteli. Ale okamžik přechodu běžného pití na závislost často prochází nenápadně, když se člověk již nemůže zastavit.

Наши услуги отличаются
  1. Конфиденциальностью – информация о личности пациента не разглашается.
  2. Оперативностью — мы отправляем докторов и принимаем пациентов в клинике круглосуточно.
  3. Ценой — стоимость лечения лояльная и будет по карману любой семье.
  4. Индивидуальностью подхода. Мы понимаем, что ситуации разные, поэтому терапия проводится с учетом индивидуальных особенностей.

Редактор статьи — врач нашей клиники v Novosibirsku:

Калюжная Марина Александровна

Последняя модерация: 6 Апреля 2024

ВЕРСИЯ ДЛЯ СЛАБОВИДЯЩИХ